
Fitness náramky Xiaomi Smart Band sú dlhodobo známe pre svoju priaznivú cenu. Aj keď pre príležitostných športovcov môže byť hlavou motiváciou práve cena, tí pokročilejší budú celkom isto vyžadovať, aby prístroj okrem všemožných funkcii aj spoľahlivo meral srdcový tep. Pri tréningu sa totiž mnoho vecí odvíja od tepovej frekvencie a ak tá nie je meraná presne, tréning veľký zmysel nemá.
V nasledujúcej recenzii si priblížime produkt Xiaomi Smart Band 9 Active nielen z pohľadu začiatočníka, ale aj z pohľadu mierne pokročilejšieho športovca. Zodpovieme aj jednu dôležitú otázku: či aj lacné zariadenie dokáže spoľahlivo merať tep.
ObsahObsah balenia
Xiaomi Smart Band 9 Active sa dodáva v malej krabičke spolu s USB káblikom. Pribalená je aj nenápadná používateľská príručka, v ktorej by ste však nemali prehliadnuť niekoľko dôležitých odporúčaní, o ktorých si povieme neskôr.
Po vybalení prístroja a jeho zapnutí sa na displeji zobrazí QR kód potrebný pre stiahnutie aplikácie Mi Fitness. Inými slovami, zariadenie budete vedieť reálne používať až po nainštalovaní tejto aplikácie.
Prehľad funkcií
Náramok sa za svoju bohatú ponuku funkcii rozhodne nemusí hanbiť. V prvotnom členení môžeme rozdeliť funkcie tohto náramku do troch kategórií: športové, motivačné a doplnkové.
Športové funkcie
Náramok disponuje množstvom športových režimov, ktoré sú prehľadne zaradené do kategórií: aktivity v prírode, tréningy, loptové hry, zimné športy a rekreačné športy. Aby sme boli konkrétnejší, nájdete tu cvičenia ako chôdzu, beh, cyklistiku, bežecký pás, kolieskové korčule, korčuľovanie, pilates, futbal, volejbal, basketbal, golf, frisbee atď. Je tak trochu prekvapením, že medzi športmi sa nenachádza populárna severská chôdza (nordic walking).
Neoddeliteľnou súčasťou športových funkcií je aj meranie spálených kalórií. Presnejšie povedané, jedná sa o odhad spálených kalórií. Metabolizmus každého človeka je totiž iný a spálené kalórie nie je možné určiť jednoduchým výpočtom.
Samozrejme, medzi športovými funkciami nesmie chýbať ani obligátne počítadlo krokov. Ocenia ho najmä začiatočníci: ak totiž so športom iba začínate, rozhodne nie je vhodné aby ste začali behom na dlhé trasy, vhodnejšia je chôdza.
Pre úplnosť dodávame, že náramok má zabudovaný akcelerometer, takže vzdialenosť vie zaznamenať aj vtedy, keď práve pri sebe nemáte mobil. Samozrejme, v takom prípade si však pri vyhodnotení výkonu neviete pozrieť svoju trasu na mape, pretože záznam aktivity prebiehal bez GPS signálu. Ak však GPS signál dostupný je, zariadenie vám zobrazuje aj jeho silu – samozrejme za predpokladu, keď to pri danom type aktivity dáva zmysel (napr. beh v prírode, chôdza).
Motivačné funkcie
So športovými funkciami úzko súvisia motivačné funkcie. Pri každom cvičení si viete naplánovať cieľový čas, ktorý chcete daným športom stráviť, prípadne počet kalórií, ktoré chcete spáliť. Pri niektorých pohybových športoch ako napríklad, beh, chôdza či bežecký pás si viete nastaviť aj cieľovú vzdialenosť, ktorú chcete prejsť.
Po nastavení si cieľa a spustení cvičenia vás náramok informuje pri dosiahnutí 50 percent, a následne potom pri dosiahnutí 90 percent naplánovaného výkonu. Svoj plán však môžete aj prekročiť a pokračovať v cvičení ďalej, v tom prípade sa vám pri vyhodnotení zobrazí číslo vyššie ako 100%.
Doplnkové funkcie
Doplnkových funkcií je taktiež veľké množstvo: patrí sem meranie tepu, meranie okysličenia krvi a úrovne stresu, udalosti v kalendári, ovládanie hudby, fotoaparát, budík, časovač, stopky a vyhľadanie telefónu.
Do tejto kategórie patrí aj jedna celkom pekná funkcia baterka: keď ju zapnete, displej sa rozsvieti a máte tak rýchlo po ruke aj jednu maličkú baterku. Dokonca máte k dispozícii dva režimy: svietenie a blikanie.
Treba pripomenúť, že niektoré z týchto funkcií, napríklad počasie a udalosti, sú viazané na blízkosť mobilného telefónu. Ak sa Bluetooth spojenie s telefónom preruší, napríklad informáciu o počasí vám síce náramok zobrazí, ale s poznámkou že údaj je už neaktuálny.
Apliácia Mi Fitness
Hoci má náramok pomerne veľký displej na ktorom si, okrem iného, viete bez problémov pozerať aj grafy, najpohodlnejším spôsobom práce s prístrojom je aplikácia Mi Fitness. Za zmienku stojí, že funguje svižne aj na starších mobilných telefónoch.
Jediným nepríjemným krokom v rámci inštalácie tejto aplikácie bola nutnosť vytvoriť si Xiaomi konto. Inými slovami, nie je možné sa do nej prihlásiť pomocou Google, Microsoft alebo Apple konta.
V rámci vytvárania konta prichádza folklór v podobe nutnosti opisovania kontrolného obrázku (captcha), ktorý je, žiaľ, dosť nečitateľný.

Po úspešnej inštalácii nás aplikácie vyzve, aby sme zadali svoj dátum narodenia, váhu, a výšku. Tieto údaje sú nevyhnuté na to, aby softvér dokázal vyhodnocovať vaše športové výkony. Pre tých, ktorí v tejto chvíli dostali strach o svoje osobné údaje je potrebné dodať, že dátum narodenia či hmotnosť od vás žiadali aj športtestery už pred 20 rokmi, pretože ich tiež potrebovali na vyhodnotenie výkonu.
Aplikácie Mi Fitness je rozdelená na štyri časti: zdravie, cvičenie, zariadenie, a profil. Pozrime sa na ne podrobnejšie.
Sekcia Zdravie
Primárna obrazovka, ktorú si viete prispôsobiť v závislosti od toho, ktoré parametre svojho zdravia chcete monitorovať. Spomedzi najdôležitejších spomeňme srdcový tep, hladinu kyslíka v krvi a spánok. Trochu mätúcim dojmom pôsobí, že na tejto obrazovke sa zobrazujú aj také parametre, ktoré model Xiaomi Smart Band 9 Active ani merať vôbec nedokáže, ako napríklad krvný cukor a krvný tlak.

Sekcia Cvičenia
Históriu všetkých vašich cvičení nájdete práve tu. Zobraziť si ich viete podľa týždňov, mesiacov, či rokov, k dispozícii je aj celková sumarizácia všetkých aktivít. Z tejto obrazovky je možné niektoré druhy cvičení aj priamo spustiť, konkrétne sú to tieto cvičenia: beh v prírode, chôdza, cyklistka, bežecký pás a švihadlo.
Sekcia Zariadenie
Táto obrazovka obsahuje všetky konfigurovateľné nastavenia náramku a poskytuje tiež prístup k softvérovým aktualizáciám. Ďalej tú nájdete aj údaj o tom, pred koľkými dňami bol náramok naposledy nabitý.
Hneď v úvode máte možnosť nastaviť si ciferník podľa svojho vkusu, k dispozícii máte relatívne širokú škálu od formálne vyzerajúcich až po také, ktoré pripomínajú pop art.
Nevýhodou ciferníkov je, že na rozdiel od náramku a aplikácie nie sú lokalizované do slovenčiny, takže názvy dňov v týždni a názvy mesiacov sa vám budú zobrazovať v angličtine.
K veľmi prepracovaným patrí možnosť zapnutia notifikácií prichádzajúcich na náramok: tie viete nielen zapnúť a vypnúť, ale viete si podrobne nastaviť, z ktorých aplikácií k vám majú notifikácie prichádzať. A ich zoznam je teda poriadne dlhý, celkovo je ich až 26.
Osobitnú pozornosť si zaslúži sekcia Kondícia a zdravie, ktorá umožňuje podrobne nastaviť úroveň monitorovania jednotlivých parametrov. Napríklad pri celodennom snímaní tepu si viete nastaviť, v akých intervaloch sa má toto monitorovanie odohrávať: či každú minútu, každých 10 minút, každých 30 minút, alebo automaticky. Frekvencia monitorovania, má, samozrejme, vplyv na výdrž batérie náramku.
V sekcii Ďalšie nastavenia sa nachádza veľmi dôležitá položka Aktualizácie firmvéru, ktorej názov hovorí sám za seba.
Sekcia Profil
Na obrazovke s týmto názvom si, okrem iného, viete zmeniť jedno z najdôležitejších nastavení vôbec: dátum narodenia, výšku a váhu. Opakujeme, že tieto údaje sú nevyhnuté k tomu, aby vedel prístroj rozumne vyhodnocovať vaše aktivity.
Tiež si tu viete nastaviť oprávnenia jednotlivých aplikácií.
Displej
Pomerne veľký TFT displej s veľkosťou 1,47 palca je to prvé, čo používateľovi udrie do očí: texty sú pomerne dobre čitateľné a dokonca sa na ňom dobre zobrazujú aj grafy. Jeho relatívnou nevýhodou je, že vám bude udierať nielen do očí ale aj do hlavy – v závislosti od polohy, v ktorej spíte. O tom ale neskôr.
Čitateľnosť displeja okrem jasu do veľkej miery ovplyvňuje aj typ vybraného ciferníka. Ak sa vám zdá, že displej nie je na slnku dobre čitateľný, jednoducho si zvoľte ciferník so svetlým pozadím. Je veľkým prekvapením, že displej reaguje, aj keď máte nasadené rukavice, kožené či športové. Aj keď treba jedným dychom dodať, že reaguje ťažkopádne.
Pre tých, ktorí radi monitorujú svoje spánkové aktivity, môže väčší displej predstavovať nevýhodu: v spánku na ruke tlačí a pri prehadzovaní sa v posteli sa ním tí „obratnejší“ dokážu udrieť do hlavy. A to aj viackrát.
Nastavenia displeja
Na margo displeja je potrebné podotknúť, že existujú nastavenia, ktoré nie sú prístupné cez aplikáciu Mi Fitness a je potrebné ich nastavovať priamo na náramku. V sekcii Nastavenia ich nájdete v podsekcii Displej; patrí sem jas, automatický zámok, prebudenie zodvihnutím a uspať zakrytím.
Za povšimnutie stojí práve tá posledne menovaná možnosť, pretože umožňuje rozsvietený displej kedykoľvek rýchlo vypnúť, čím sa šetrí batéria. Pozor ale: aby displej zhasol, musíte ho zakryť rukou, neskúšajte ho zakryť napr. rukávom.
Tak trochu negatívom je, že jas displeja je potrebné nastavovať ručne, náramok ho automaticky neprispôsobuje okolitému svetlu.
Displej a voda
Hoci výrobca deklaruje, že výrobok je vodotesný, má to svoje úskalia. S náramkom sa nesprchujte v teplej vode, túto radu nájdete aj v používateľskej príručke. Displej totiž na dopadajúce kvapky považuje za dotyk ruky a začne na ne reagovať. Potrebné je vedieť aj to, že po ponorení do vody displej zhasne a nereaguje.
Xiaomi Smart Band 9 Active ako lacný športtester
Pokročilejší športovci si možno položia otázku, či je možné toto zariadenie používať ako lacný športtester. Odpoveď znie, že čiastočne áno, pre určité typy športov.
Ďalšou dôležitou otázkou je, či takéto lacné zariadenie dokáže spoľahlivo merať srdcový tep, a odpoveď opäť znie, že áno. Pre účely tejto recenzie bolo meranie porovnávané so športtesterom Sigma PC 25.10. Výsledky sú prekvapivo dobré.
Nasledujúci text teda bude určený pre tých náročnejších; okrem iného si v ňom popíšeme jeden praktický trik, na ktorí by tí menej zbehlí neprišli.
Je meranie tepu presné?
Na kontrolu presnosti merania tepu poslúžil nemecký športtester Sigma PC 25.10, ktorý meria tep ešte starou metódou, teda pomocou hrudného pásu s mechanickým snímačom.
Experimenty s presnosťou merania boli vykonávané jednak v pokoji a jednak počas športovej aktivity. Výsledky meraní boli veľmi povzbudivé, Xiaomi Smart Band Active 9 vykazoval veľmi podobné, niekedy dokonca až identické čísla ako jeho nemecký „kolega“.
Pri pokusoch s dvomi zariadeniami nosenými naraz taktiež vyplynulo, že v záujme presnosti merania sa oplatí dôsledne dodržiavať pokyny výrobcu a nosiť náramok 1,5 cm až 2 cm pod kosťou zápästia. Rozdiely medzi nameranými hodnotami medzi šporresterom Sigma PC 2.50 a náramkom Xiaomi Smart Band 9 Active boli totiž najväčšie práve vtedy, keď bol náramok upevnený na nesprávnom mieste.
Priebežné vyhodnocovanie cvičenia
Podobne ako bežné športtestery, aj Xiaomi Smart Band 9 Active vám zobrazuje mnoho údajov priamo počas športu či aktivity. Prebieha to tak, že najprv na displeji vyberiete požadované cvičenie, potom sa zobrazí trojsekundové odpočítavanie a následne sa spustí meranie aktivity.
Medzi merané veličiny patrí, čas, vzdialenosť, tep, množstvo spálených kalórií, a iné. Samozrejme, merajú sa iba také veličiny, ktoré pri danom type cvičenia dávajú zmysel, napr. pri cvičení pilatesu sa vzdialenosť nemeria.
Tipy pre pokročilých
V rámci priebežného vyhodnocovania tepu počas aktivity sa zobrazuje tiež aj tréningová zóna v ktorej sa práve nachádzate: ľahká, intenzívna, aeróbna či anaeróbna. Ak však patríte medzi pokročilejších a chcete trénovať iba v jednej z nich, spoznáte jednu nevýhodu, ktorú náramok má: neupozorní vás totiž, keď prejdete z jednej zóny do druhej.
Je tu však jeden trik, pomocou ktorého je možné toto obmedzenie čiastočne obísť. Pri každom type cvičenia sú totiž k dispozícii nastavenia, v rámci ktorých si viete nastaviť, pri akej tepovej frekvencii má náramok vibrovať.
Rada pre náročnejších preto znie: vypočítajte si svoju maximálnu tepovú frekvenciu pre daný typ tréningu ručne s pomocou príslušných tabuliek a následne ju zadajte do náramku. Napríklad pre beh nastavíme upozornenie na prekročenie maximálnej tepovej frekvencie takto:
- Na displeji náramku klepneme na Cvičenie
- Zobrazí sa nám zoznam cvičení, klepneme na Beh v prírode
- Klepneme na ozubené koliesko v dolnej časti obrazovky, zobrazia sa nám nastavenia Cieľ a Pripomienky
- Zobrazí sa obrazovka s pripomienkami, pričom nás zaujíma nastavenie Vysoký ST, teda vysoký srdcový tep
- Nastavíme požadovanú hodnotu srdcového tepu, pri ktorej nás má náramok upozorniť.

Je tak trochu škoda, že nastaviť môžeme iba hladinu vysokého srdcového tepu, hladinu nízkeho srdcového tepu však už nie. To znamená, že ak to napríklad bežíte príliš rýchlo, náramok vás upozorní, ak však následne výrazne spomalíte, upozornenie už nedostanete.
Vyhodnotenie po ukončení cvičenia
Po skončení aktivity sa zobrazí jej podrobné vyhodnotenie. Okrem iného vidíte dobu trvania aktivity a v závislosti od typu aktivity aj dĺžku trasy a jej zobrazenie na mape. Treba podotknúť, že náramok neobsahuje GPS modul, takže ak ste pri sebe nemali mobil, trasa na mape sa nezobrazí.
Výsledky si viete pozrieť priamo na displeji, ktorý so svojou veľkosťou 1,47 palca dokáže celkom slušne zobrazovať aj grafy, najlepšie však bude na tento účel používať aplikáciu Mi Fitness.
Výdrž batérie
Batéria vydrží približne 11 dní, jej nabitie následne trvá asi 1,5 hodiny. Po jej úplnom nabití sa vám zobrazí odhadovaná zostávajúca výdrž 20 dní, tento údaj je však nereálny.
Výdrž viete predĺžiť dvomi spôsobmi: v aplikácii Mi Fitness si nastavíte nižší interval monitorovania tepu a v nastaveniach displeja zasa vypnete funkciu prebudenia zodvihnutím.
Trochu paradoxné je, že náramok samotný vám nezobrazí údaj o tom, kedy bol naposledy nabitý. Túto informáciu nájdete v aplikácii Mi Fitness na obrazovke Zariadenie.
Záver
Veľa muziky za málo peňazí – asi takto by sa dal charakterizovať náramok Xiaomi Smart Band 9 Active. Za veľmi dobrú cenu poskytuje množstvo funkcií, ktoré ocenia nielen začiatočníci, ale aj pokročilejší používatelia.
Pre začiatočníkov poskytuje náramok okrem základných funkcií typu meranie krokov aj množstvo motivačných funkcií. Priaznivá cena je taktiež pozitívum, žiadny príležitostný športovec nebude investovať stovky eur do profesionálnejšieho športtesteru.
Snímač tepu obstojí aj v porovnaní s nemeckým výrobkom Sigma a poskytuje hodnoverné hodnoty. Väčší, 1,47-palcový TFT displej je výhodou a nevýhodou zároveň: na jednej strane sú texty a grafy lepšie čitateľné, no na strane druhej displej môže displej pri spánku prekážať.
Tak teda, chcete už konečne začať športovať? Nuž, začnite s Xiaomi Smart Band 9 Active.
Kontakt na predajcu: Šeko Shop Euronics, Mederčská 4, Komárno
Cena: 39,99 Eur (cena platná v čase zverejnenia článku)